Welcome! Log in or Register

Rumblers Oat Clusters Raspberries / Strawberries

  • image
2 Reviews

Brand: Rumblers / Type: Cereal

  • Write a review >
    How do you rate the product overall? Rate it out of five by clicking on one of the hearts.
    What are the advantages and disadvantages? Use up to 10 bullet points.
    Write your reviews in your own words. 250 to 500 words
    Number of words:
    Write a concise and readable conclusion. The conclusion is also the title of the review.
    Number of words:
    Write your email adress here Write your email adress

    Your dooyooMiles Miles

    2 Reviews
    Sort by:
    • More +
      07.12.2009 11:35
      Very helpful
      (Rating)
      2 Comments

      Advantages

      Disadvantages

      Give it a go if you need breckie on the go!

      Running late on a Monday morning and you forget to eat breakfast - you have three options really - a McDonalds breakfast, bacon on toast from the local cafe, or a healthier alternative from another source... Now with it being a Monday morning I wanted to start the day in the healthiest way possible, so I went into Boots to pick up a yogurt. To be honest Boots yogurts don't usually fill me up, so I was quite happy when I set my eyes on a new product that I'd never seen before - a Rumblers Oat Clusters with raspberries plus bio yogurt. The yogurt itself was 99p, so as a one-off it's not bad value. I asked the shop assistant at the till for a plastic spoon but she informed me that there was a spoon folded within the product. This item comes with two compartments - one has the oats, raspberries and the plastic spoon, while the other has the bio yogurt. What I liked about this was you only open the yogurt compartment slightly and pour it onto the oats. This made a change from other yogurts that are difficult to combine because the yogurt goes everywhere and I thought this aspect of the design was quite clever because the yogurt was very thin and could have gone everywhere if it hadn't been designed properly. Taste-wise this was lovely, the yogurt was creamy, there was the right number of raspberries and the oats were lovely and crunchy. Health-wise it is not the lowest calorie yogurt on the market - you get 270 calories per a pot, 9.7g of fat (1.6g of saturated fat), but it fares well next to a bacon buttie and taste-wise you can't complain. I would buy this item again if I was running late and I'd forgotten to eat breakfast because it's tasty, it fills you up and it is handy to eat on the run. Five out of five Dooyoo stars from me.

      Comments

      Login or register to add comments
      • More +
        15.10.2009 17:27
        Very helpful
        (Rating)
        1 Comment

        Advantages

        Disadvantages

        Buy them!!!

        Now, I don't like cereal. But these converted me! You can see me raving about them some more in my review of Jordans Cereal, because they are what got me to try that cereal. These are really scrummy. I prefer the strawberry version but which you prefer is more down to which fruit you prefer, not this specific product. They come in a packet which is basically two "bowls" with lids attached together. You take the plastic wrap off and you have the two containers - one with the cereal in and one with the yoghurt. The cereal is a kind of oaty cluster thing with pieces of strawberries (or raspberries) in. You open the yoghurt half and pour it on the cereal half and then eat it with the spoon provided. They are nice and compact which means you can eat them on the train, on the bus, etc. It's a bit more difficult on the bus as you could do with a table really but I have done it. They are also convenient, as everything you need, including the spoon, is included so if you're in a hurry you can just grab the pot and go. The cereal is really tasty and it goes well with the yoghurt. I like it so much I've tried to "DIY" a version of it myself using Jordans Country Crisp Real Strawberries and natural yoghurt. But the Rumblers yoghurt is of a much better consistency - it pours nicely, whereas mine is a bit too thick. The only downside really is that perhaps they are a bit expensive for what they are. I think they're 99p each which isn't much for a one-off but if you want to eat them every day it soon adds up. This is one reason I have tried to make it myself but it's not quite the same.

        Comments

        Login or register to add comments